انواع کامپیوتر ها – معرفی 10 نوع کامپیوتر – علم فردا

قدیمی ترین نوع به DRAM تک نرخ داده (SDR) معروف است ، اما رایانه های جدیدتر از DRAM با سرعت داده دوگانه سریعتر (DDR) استفاده می کنند. DRAM مخفف Dynamic RAM است و رایج ترین نوع RAM است که در رایانه استفاده می شود. این یک نوع حافظه کامپیوتر بسیار سریع است که معمولاً نزدیک به پردازنده مرکزی روی مادربرد نصب می شود. اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم که «چه کسی نخستین کامپیوتر را اختراع کرد؟ نرخ به روز رسانی مانیتور 56 تا 75 هرتز بوده و حداقل زمان پاسخ گویی آن نیز 5 میلی ثانیه است. بلندگوهای پیزوالکتریک در پاسخ فرکانسی محدود هستند، بنابراین از آنها فقط به عنوان صدای بلندگو یا دستگاههای الکتریکی کوچک مانند ساعتها و برای تولید صداهای ساده استفاده میشوند.

تقریباً در سال گذشته یک محیط حافظه کامپیوتر جدید به نام 3D XPoint با ویژگی هایی ساخته شده است که بین حافظه اصلی و ثانویه قرار دارد. همانطور که همه ما می دانیم، یک لپ تاپ استاندارد یا یک رایانه رومیزی از چیزهای مختلفی مانند CPU، مانیتور، صفحه کلید، ماوس، حافظه (RAM)، هارد دیسک و کارت گرافیک و موارد دیگر تشکیل شده است. سپس از لیست نمایان شده در سمت چپ صفحه فلش مموری خود را انتخاب کرده و روی گزینه Erase کلیک کنید. SRAM مخفف Static RAM است و نوع خاصی از RAM است که سریعتر از DRAM است اما گرانتر و حجیم تر است و در هر سلول شش ترانزیستور دارد.

تفاوت های اساسی بین DRAM و SRAM این است که SRAM سریع تر از DRAM است ( شاید دو تا سه برابر سریع تر ) اما گران تر و بزرگ تر. این ویژگی ها به این معنی است که می تواند به عنوان جایگزین RAM در سیستم هایی که به مقدار زیادی حافظه سیستم نیاز دارند و ساخت آن با استفاده از RAM بسیار گران است (مانند سیستم های میزبان پایگاه داده های حافظه) ، مورد استفاده قرار گیرد. در اوایل دهه 1970 ، حافظه مبتنی بر MOS بسیار گسترده تر به عنوان شکلی از حافظه مورد استفاده قرار گرفت.

تا اینکه توانستند پروژه نسل جدید کامپیوتر ها بر اساس نظریه کوانتوم را تا قسمت های جذاب و مهمی پیش ببرند. به همین دلیل همیشه بهتر است که تمامی قطعات کامپیوتر به یک میزان ارتقا پیدا کنند. در این وضعیت، دانش پژوه دیگر به صورت یک گیرنده منفعل عمل نمیکند بلکه مشتاقانه با راهنمایی معلم و با توجه به نقاط ضعف و قوت خویش مسیر یادگیری را تعیین میکند البته بسته به شرایط سنی و ذهنی فراگیر میتوان مسئولیت بیشتر یا کمتری از معلم خواست. دشمنان بسیار زیادی در این کهکشان وجود دارند که با سلاح هایی مرگبار قصد نابود کردن شما را دارند.

در طی چندین دوره تکامل رایانه ، مجموعه گسترده ای از انواع حافظه رایانه مستقر شده است که هرکدام نقاط قوت و ضعف خود را دارند. ROM در چندین نوع مختلف از جمله PROM ، EPROM و EEPROM در دسترس است. DDR در چندین نسخه از جمله DDR2 ، DDR3 و DDR4 ارائه می شود که عملکرد بهتری را ارائه می دهند و نسبت به DDR از مصرف انرژی بالاتری برخوردار هستند. پنجره خلاصه ای ظاهر می شود که اطلاعات پوشه تصویر روی سرور RIS و نسخه ویندوزی که توسط این پوشه نصب می شود را ارائه می کند. با این حال ، کاربران در مقایسه با سایر حافظه ها ، استفاده از حافظه حالت جامد را بسیار گران می دانستند.

هرچه این عدد بیشتر و بزرگتر باشد به این معناست که داده ها با سرعت بیشتری وارد حافظه ی رم می شوند و سپس به CPU سیستم منتقل می گردند. مهم ترین مواردی که باید در مورد RAM فهمید این است که حافظه RAM بسیار سریع است ، می توان آن را نوشت و همچنین خواند. از ترکیب تراشه سریع و قدرتمند M1 که به گفته اپل قویترین تراشهای است که تاکنون ساخته است و همچنین سیستم عامل MacOS Big Sur که به ادعای اپل پیشرفته ترین سیستم عامل دسکتاپ در جهان است، آی مک به سطحی از عملکرد، کارایی و امنیت میرسد که دستیابی به آن برای رقبا بسیار سخت خواهد بود.

اگر چه انواع مختلفی از حافظه در کامپیوتر وجود دارد ، اما اساسی ترین تمایز بین حافظه اصلی است که غالباً حافظه سیستم نامیده میشود و حافظه ثانویه است که معمولاً حافظه ذخیره سازی نامیده می شود. چه فناوری بین حافظه کامپیوتر اولیه و ثانویه وجود دارد؟ اتفاقا به دلیل رو به رشد بودن، چه در حوزهی تحصیلی و چه شغلی تقاضا برای مهندسی کامپیوتر در خارج از کشور نیز بسیار بالاست و افراد میتوانند هم بهصورت تحصیلی و هم با ویزای کار مهاجرت کرده و مشکلی بابت فعالیت خارج از ایران نداشته باشند.

پس از اینکه متوجه شدیم حافظه کامپیوتر چیست و چه تاریخچه ای دارد، قصد داریم با انواع حافظه کامپیوتر و کارایی و وظایف هر کدام آشنا شویم. ROM معمولاً حاوی “کد راه انداز” است که مجموعه اصلی دستورالعمل هایی است که کامپیوتر برای آگاهی از سیستم عامل ذخیره شده در حافظه ثانویه و بارگیری قسمت هایی از سیستم عامل در حافظه اصلی برای انجام کار نیاز دارد. چیپست مجموعه ای از مدارهای مجتمع است که برای ایجاد و مدیریت ارتباط بین پردازنده و سایر اجزای نصب شده بر روی مادربرد طراحی شده است.

چرا که نرم افزارهای محدود و کاربردی از طرف شرکت اپل برای استفاده کاربر بر روی سیستم نصب شده است. به هر متن یا عکسی که به صورت لینک درآمده باشد، قابل کلیک باشد و کاربر را به صفحه­ی دیگری منتقل کند هایپرلینک می­گویند. نکته دیگری که RAM دارد فرار بودن آن است (بنابراین تمام داده های ذخیره شده در حافظه RAM با از دست دادن پاور از بین می روند) و در نهایت ، در مقایسه با انواع حافظه های ثانویه از نظر هزینه هر گیگابایت بسیار گران است. حافظه ثانویه شامل فضای ذخیره سازی مختلفی است که می تواند مستقیماً به یک سیستم رایانه متصل شود.

در مقابل ، حافظه ثانویه معمولاً به صورت فیزیکی در یک دستگاه ذخیره سازی جداگانه مانند درایو دیسک سخت یا درایو حالت جامد (SSD) قرار دارد که به طور مستقیم یا از طریق شبکه به سیستم رایانه متصل است. دستگاه های ذخیره سازی که ممکن است از طریق یک شبکه معمولی متصل شوند (معروف به ذخیره سازی متصل به شبکه یا NAS) و به جرات می توان حافظه ابری را حافظه ثانویه نیز نامید. این حافظهها به اندازه یک یخچال ارتفاع داشته و سه برابر نیز پهنتر بودند. یکی از اولین نکات خرید پی سی دسته دو که در این آموزش خرید کیس استوک به آن میپردازیم خرید از منابع معتبر است.

SRAM معمولاً در مگابایت در دسترس است ، در حالی که DRAM در گیگابایت خریداری می شود. با روشن شدن رایانه ، پردازنده می تواند بدون نیاز به درایورها یا سایر نرم افزارهای پیچیده برای برقراری ارتباط ، اطلاعات ذخیره شده در ROM را بخواند. اما از آن جا که 3D XPoint فرار نیست ، سیستم هایی که از 3D XPoint برای حافظه سیستم استفاده می کنند می توانند پس از قطع برق یا قطع شدن دیگر سریعاً دوباره فعال شوند ، بدون اینکه نیازی به خواندن مجدد تمام داده ها از حافظه کامپیوتر ثانویه در حافظه سیستم باشد.

به لطف PowerBook است که امروزه لپ تاپ ها محلی برای استراحت کف دست دارند و به وسیله تاچ پد می توان نشانگر ماوس را به حرکت درآورد پس نیازی به قطعه ای به نام ماوس در لپ تاپ ها نیست. در این شرایط امکانات سنتی دیگر پاسخگوی نیازها نیست. امروزه محصولات این شرکت بسیار گستردهتر از چیزی است که در چند سال قبل وجود داشت. آیفون به دلیل سادگی خود، همه را شوکه کرده بود؛ در این نمونه، به جای چند دکمه، یک دکمه مرکزی بزرگ زیر صفحه نمایش قرار داشت. حافظه MOS در مقایسه با حافظه هسته مغناطیسی ارزان تر و به انرژی کم تری نیاز داشت.

برای ذخیره داده هایی که CPU به شدت به آن ها نیاز دارد استفاده می شود تا مجبور نشود منتظر تحویل شود. حافظه دو قطبی که از ترانزیستورهای دو قطبی استفاده می کرد ، از اوایل دهه 1960 شروع به استفاده کرد. در اواخر دهه 1940 ، حافظه غیر فرار شروع به تحقیق کرد و حافظه مغناطیسی که پس از اتلاف توان باعث فراخوانی حافظه می شود ایجاد شد. ورودی – خروجی: منظور از ورودی-خروجی همه دستگاه ها و تجهیزات جانبی است که در کنار پردازنده قرار می گیرد. برنامه ی Disk Defragmenter سعی دارد که اطلاعات پراکنده ی سطح دیسک را کنار هم قرار داده و سطح دیسک را یکپارچه کند.

اما میتوانید از بالابرهای مانیتور یا حتی تعداد زیادی کتاب استفاده کنید تا آن را در ارتفاع مناسبش قرار دهید. IBM در سال 1965 حافظه را وارد جریان اصلی می کند. حافظه اصلی شامل ROM و RAM است و نزدیک به پردازنده مرکزی روی مادربرد رایانه قرار دارد و پردازنده را قادر می سازد داده ها را از حافظه اصلی خیلی سریع بخواند. DRAM از انرژی بیشتری نسبت به SRAM استفاده می کند زیرا برای حفظ یکپارچگی داده ها دائماً باید تازه شود ، در حالی که SRAM اگرچه فرار است ، هنگام روشن شدن نیازی به تازه سازی مداوم ندارد.

با این حال در بسیاری از موارد روند نوشتن کند است ، بنابراین معمولاً فقط برای به روزرسانی کد برنامه مانند سیستم عامل یا کد BIOS به صورت گاه به گاه انجام می شود. این توپولوژی مخصوص شبکههای بیسیم بوده که امروزه بسیار پرکاربرد هستند. برقراری ارتباطات به وسلیۀ شبکههای رایانهای از دیگر کارهای مهم رایانهها به حساب میآید. پیشرفت های دیگر در اوایل تا اواسط دهه 1960 اختراع SRAM دو قطبی ، معرفی DRAM توشیبا در 1965 و استفاده تجاری از SRAM در 1965 بود. اما اکثر کشورهای آسیایی برای ورود به کشورهای دیگر به ویزا نیاز دارند.

دیدگاهتان را بنویسید